مسائل شرعی شهرستان بافت

مسائل شرعی و فرهنگی شهرستان بافت

بهانه را از بیماردلان بگیریم
نویسنده : محمد ابراهیم پور - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ٢٧ فروردین ۱۳٩٠
 

از آفات بى‏حجابى‏: 1ـ رونق گرفتن چشم چرانى و هوسبازى .2 ـ توسعه‏ى فساد و فحشا .3ـ سوء قصد و تجاوز به عنف .4 ـ باردارى‏هاى نامشروع و سقط جنین .5 ـ پیدایش امراض روانى و مقاربتى .6ـ خودکشى و فرار از خانه در اثر آبروریزى .7ـ بى مهرى مردان چشم چران نسبت به همسران خود .8 ـ بالا رفتن آمار طلاق وتضعیف روابط خانوادگى .9ـ رقابت در تجمّلات .10ـ ایجاد دلهره براى خانواده‏هاى پاکدامن .


* بد حجابى‏هاى گذشته قابل عفو است !!

حجاب

« یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً ؛ اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو : روسرى‏هاى بلند بر خود بیفکنند ، این (عمل) مناسب‏تر است ، تا (به عفّت و پاکدامنى) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند ، و خداوند آمرزنده مهربان است.» (احزاب ، 59)


 

نکته‏ها :

«جلابیب» جمع «جلباب» ، به معناى مقنعه‏اى است که سر و گردن را بپوشاند ، (تفسیر مجمع البیان)  و یا پارچه بلندى که تمام بدن و سر و گردن را مى‏پوشاند . (تفسیر المیزان)

در آیات گذشته سخن از اذیّت و آزار مؤمنان به دست منافقان بود . این آیه مى‏فرماید: « براى آنکه زنان مؤمن مورد آزار افراد هرزه قرار نگیرند ، به گونه‏اى خود را بپوشانند که زمینه‏اى براى بى‏حرمتى آنان فراهم نشود .»

بر اساس این آیه، نوعى روسرى مورد استفاده‏ى زنان آن زمان بوده ، لکن زنان در پوشاندن خود از نامحرم دقّت نمى‏کرده‏اند . لذا سفارش این آیه ، نزدیک کردن جِلباب به خود است ، نه اصل جلباب که امرى مرسوم بوده است .

این آیه که فرمان حجاب مى‏دهد ، با تهدید مطرح نشده ، بلکه فلسفه‏ى حجاب را چنین تبین مى‏کند : زنان و دختران ، اگر بخواهند از متلک‏ها ، تهمت‏ها ، تهاجم‏ها و تهدیدهاى افراد آلوده و هرزه در امان باشند باید خود را بپوشانند .

 

آفات بى‏حجابى‏ :

1ـ رونق گرفتن چشم چرانى و هوسبازى.

2 ـ توسعه‏ى فساد و فحشا.

3ـ سوء قصد و تجاوز به عنف.

4 ـ باردارى‏هاى نامشروع و سقط جنین.

5 ـ پیدایش امراض روانى و مقاربتى.

6ـ خودکشى و فرار از خانه در اثر آبروریزى.

7ـ بى مهرى مردان چشم چران نسبت به همسران خود.

8 ـ بالا رفتن آمار طلاق و تضعیف روابط خانوادگى.

9ـ رقابت در تجمّلات.

10ـ ایجاد دلهره براى خانواده‏هاى پاکدامن.