نصایح شیطان به حضرت موسی

شیطان، موسی را ملاقات کرد و به حضرت عرضه داشت: ای موسی! تویی آن انسانی که خداوند مهربان تو را به رسالت برگزیده و بی واسطه با تو سخن می گوید، روی این حساب از آبروی فوق العاده ای برخورداری، من یکی از مخلوقات خدایم و گناهی را مرتکب شدم و علاقه دارم از آن گناه به درگاه حضرت حق توبه کنم!! به پیشگاه محبوب عالمیان واسطه شو تا توبه ام را بپذیرد.

موسی بزرگوار قبول کرد، از خداوند مهربان درخواست کرد: الهی! توبه اش را بپذیر.

خطاب رسید: موسی! خواسته ات را قبول کردم، به شیطان امر کن به قبر آدم سجده کند، چرا که توبه از گناه، جبران عمل فوت شده است.

موسی، ابلیس را دید و پیشنهاد مقصود خلقت را به او گفت. سخت عصبانی و خشمگین شد و با تکبّر گفت: ای موسی! من به زنده او سجده نکردم، توقّع داری به مرده او سجده کنم!!

سپس گفت: ای موسی! به خاطر این که به درگاه حق جهت توبه من شفاعت کردی بر من حق دار شدی، به تو بگویم که در سه وقت مواظب ضربه من باش که هرکس در این سه موضع، مواظب من باشد از هلاکت مصون می ماند.

1- به هنگام خشم و غضب، مواظب فعالیت من باش که روحم در قلب تو و چشمم در چشم تو است و همانند خون در تمام وجودت می چرخم، تا به وسیله تیشه خشم، ریشه ات را برکنم.

2- به وقت قرار گرفتن در میدان جهاد، متوجّه باش که در آن وقت من مجاهد فی سبیل اللّه را به یاد فرزندان و زن و اهلش انداخته، تا جایی که رویش را از جهاد فی اللّه برگردانم!

3- بترس از این که با زن نامحرم خلوت کنی که من در آنجا واسطه نزدیک کردن هر دو به هم هستم!

در این داستان عجیب، شیطان به سه برنامه خطرناک اشاره دارد: شهوت، غضب و حرص.

در هر صورت باید گفت: بدون شک، فرار انسان از جهاد، ریشه ای جز حرص به دنیا ندارد و امتناع ابلیس از سجده به آدم منشأی غیر حسد نمی تواند داشته باشد و این حسد، درب بسیار بزرگی است که شیطان با ورودش، قدرت تسخیر قلب را پیدا می کند.

منبع:کتاب عرفان اسلامی، اثر استاد حسین انصاریان

/ 3 نظر / 54 بازدید

زخم گلوی حسین چشمه خون خداست خون خدا را فقط ذات خدا خونبهاست آنکه ز خون گلو داده به قرآن حیات کشتة او را اگر کشته بخوانی خطاست مصحف آیات نور پیکر صد چاک اوست آینه حسن او آن سر از تن جداست ما همه ذریّه ایم سلسله عشق را طینت ما شعله ای از عطش کربلاست شیعه ز باران اشک می کند ایجاد سیل شیعه به دریای خون طالب خون خداست شیعه حیات ابد از دم شمشیر یافت شیعه به اوج عطش تشنة جام بلاست شور که شد با شعور، شور حسینی شود گریة با معرفت، معرفت کبریاست بزم وصال حسین در دل دریای خون سیر عروج حسین از سر نی تا خداست زخم جوانان او خندة فتح است و بس خون علی اصغرش خون همه انبیاست هر نی نیزار عشق فاش ندا می دهد هر که حسینی بود، رگ رگ او نینواست گریه "میثم" خورد آب ز خون حسین فانی معراج خون، ساقی بزم بقاست به اطلاع عاشقان سالار شهیدان امام حسین علیه السلام می رساند مراسم روضه در بیت الحسین و بیت العباس کرمان ، موقوفه حاج ماشاءالله خدادادپور کرمانی برگزار می گردد. این عزاداری به مدت 18 روز برقرار می باشد. زمان : سه شنبه 14 آذرماه 1391 بعد از ظهر از ساعت 14 تا نماز مغرب و عشا مکان :

jahanshahpour

سلام خسته نباشید استفاده کردیم خوب بود

بنده خدا

با استاد گرامی حاجی امیری بیشتر آشنا شوید .