الگو بودن حضرت زهرا (سلام الله علیها)

 اگر در قرآن سخن از هجرت است، فاطمه علیها السلام هجرت کرد.

 اگر در قرآن سخن از صبر و اخلاص و تسلیم و تقوى و حیاست، فاطمه زهرا علیها السلام به قله این کمالات رسیده است.

 اگر در قرآن سخن از علم و حکمت است، فاطمه زهرا علیها السلام کتابى به نام مصحف دارد که امامان معصوم گاهى براى کسب اطلاع از آینده به آن کتاب مراجعه مى‏کردند.

 اگر در قرآن سخن از کار و کوشش است، فاطمه علیها السلام در اثر کار در خانه دستش تاول زده بود.

 اگر در قرآن سخن از عدالت است، فاطمه کار را بین خود و کنیزش به طور مساوى تقسیم مى‏کند.

 اگر در قرآن سخن از رهبرى الهى است، فاطمه زهرا علیها السلام در خطبه‏اى که در مسجد پیامبر خواند، حکومت وقت را محکوم و از همسرش حمایتى کرد که به شهادتش انجامید.

 اگر در قرآن سخن از ایمان به آخرت و اشتیاق به دنیاى دیگر است، فاطمه همین که از پدر شنید اولین کسى که به او ملحق مى‏شود خود اوست، شادمان شد.

 با دیدن این چند نمونه باور مى‏کنیم که فاطمه زهرا علیها السلام الگوى عملى قرآن است.

 گرچه در میان فرهنگ‏هاى دیروز و امروز و اشعار و ضرب المثل‏ها زن تحقیر شده و او را عنصرى وابسته و ضعیف مى‏دانسته‏اند، اما قرآن نه تنها به زنان، بلکه به تمام مردان مى‏گوید: همسر فرعون را الگوى خود قرار دهید.

 او در کاخ بود، اما جذب کاخ فرعون نشد. قلدرى فرعون را دید، ولى نهراسید. انواع وسایل رفاهى، باغها و نهرها و حکومت‏ها و قدرت هایى را که فرعون با آن مغرور مى‏شد و ادعاى خدایى مى‏کرد و مى‏گفت: «ألیس لى ملک مصر و هذه الانهار تجرى من تحتى»(۱)آیا با این همه نهرهایى که از زیر پاى من جارى است، حکومت و فرمانروایى مصر براى من نیست؟! اما همسرش به خدا مى‏گوید: من جایگاه و مقامى نزد تو مى‏خواهم «ربّ ابن لى عندک بیتاً فى الجنّة»(۲ (پروردگارا، براى من نزد خویش در بهشت خانه‏اى بنا کن. در این آیه آنچه مهمتر از بهشت و خانه بهشتى است، کلمه «عندک» است. زن مى‏تواند به جایى برسد که از لذت‏هاى موجودى که در برابر چشم اوست بگذرد و به آنچه نزد خداست دل ببندد.

 

۱- سوره زخرف، آیه ۵۱٫

۲-  سوره تحریم، آیه ۱۱٫

به نقل از: www.gharaati.ir

 

/ 0 نظر / 22 بازدید