شکوه طبیعت در شهرستان بافت

حدود و وضع طبیعی شهرستان بافت از شمال به شهرستان بردسیر، از جنوب به استان هرمزگان، از شرق به شهرستان رابر و از غرب به سیرجان محدود شده است.
شهرستان بافت به دو منطقه سردسیر و گرمسیر تقسیم می شود و دو نوع آب و هوا دارد، اقلیم گرمسیری در نواحی جنوبی و اقلیم سردسیری در نواحی کوهستانی، مناطق شمالی دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است مثل بافت، بزنجان، گوغر و کیسکان، منطق جنوبی دارای آب و هوای نیمه صحرایی است، مثل ارزوئیه ، شاهماران ، وکیل آباد و صوغان.
وجود مناطق سرسبز و خرم، دشتهای مخمل گونه، کوهستانهای با صفا، آبشارهای زیبا و غارهای حیرت انگیز، قله های پربرف، باغ های گردو و جنگل های انبوه از شهرستان بافت مجموعه ای ساخته که نمونه کمتری سراغ داریم.

***پارک ملی خبر/
مجموعه پارک ملی خبر با مساحت 120 هزار هکتار گستره نسبتا ًوسیعی از ارتفاعات مرتفع و برفگیر کوهستان خبر و دامنه های سرسبز و پوشیده از جنگل آن، دشتهای استپی و بخشهای معتدل و ارتفاعات نیمه گرمسیری تا دشتهای جنوبی آن را در بر می گیرد این تنوع اقلیمی سبب ایجاد رویشگاههای گیاهی و زیست گاه های جانوری گوناگونی شده و منطقه ای با چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا را بوجود آورده است.
طبیعت جذاب با چشم اندازهای زیبا و تنوع زیستگاه ها در منطقه، بویژه کوهستان پرشکوه خبر و دره های عمیق و با شکوه من الجمله دالانخانی سریشوئیه ، گردو ، کریکوئیه خیبر منطقه زیبای دق علیجان و دیوارهای بلند و پر هیبت در بلندای کوه بزرگ خبر و قله های بلند چاه برف ، برج شوم سریتو با ارتفاع بیش از 3800 متر و چشمه های طبیعی ، مشاهده حیات وحش زیبا بویژه گله های چند صد تایی کل، بز در کوهستان و تماشای پرندگان گوناگون از جلوه های گردشگری این منطقه است، پارک ملی خبر از توابع بخش مرکزی شهرستان و در فاصله 60 کیلومتری مرکز شهرستان بافت قرار دارد و در ایام تعطیل پذیرای گردشگران بسیاری است.

*** غار های شهرستان بافت/
غار طرنگ / غار طرنگ با چاه هایی به عمق 13-17 متر، تالار بزرگ خفاشها، دالانها و آبی زلال مجموعه ای دیدنی را برای گردشگران بوجود آورده است، این غار در روستای طرنگ در دامنه کوه طرنگ در فاصله 72 کیلومتری مرکز شهرستان واقع شده است.
غار جفریز/ این غار در دامنه تپه آهکی پوشیده از درختچه های جنگلی مشرف بر کوهپایه های پوشیده از درختان و بوته های وحشی و در فاصله ای نزدیک از جاده آسفالت گوغر – بافت قرار دارد محیط داخلی بسیار زیبای غار مزین به قندیل های مرمرین ، ستون های آهکی و سنگهای گل کلمی در کف غار جاذبه کم نظیری برای گردشگران فراهم نموده است، طبق اظهار نظر مطلعان و افرادی که غضای داخل غار را دیده اند غار جفریز بسیاری از ویژگیهای غار علیصدر همدان را داراست و این احتملا وجود دارد که پس از بررسی دقیق تر این غار چه بسا زیبا تر و بزرگتر نیز باشد.

بندر گوغر/ در دامن کوه بید خوان در شمال گوغر ، دره پهناور و پر آبی است که از درختان گردوی کهنسال پوشیده شده است باغهای مشجر و مزارع سرسبز و با صفا از دیگر جاذبه های این منطقه بشمار می رود.

*** منطقه شاه ولایت/ این منطقه سرسبز و با صفا در دامنه کوه های روستای خبر قرار دارد و دارای آب زیاد و قنات های پر آب است سایه های درختان چنار کهنسال و انبوهی آنها موجب شده تا زمین از دیدار نور خورشید کمتر بهره ببرد، این منطقه همچنین دارای باغهای با صفایی است که مشهور ترین آنها باغ مهدی آباد، فخر آباد، شیخ احدی، عباس خوانی، امیر و ایرانی است، گردو و انار از جمله محصولات آنها است.

*** آسیاب جفته و نقاط گردشگری سد بافت / در فاصله 2 کیلومتری مرکز شهر و چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و آب و هوای بسیار مناسب و همجواری با دریاچه سد منطقه ای بسیار خوش آب و هوا شما را فرا می خواند.

*** امامزاده پیر غیب قلعه نو/
سایت اطراف این بقعه متبرکه علاوه بر جنبه های مذهبی و تاریخی از جاذبه های زیبای طبیعی نیز برخوردار است که در ایام تعطیلات پذیرای حجم قابل توجهی از زائران و گردشگران میباشد.

*** آبگرم ده شیخ که میتوان با ساماندهی و راه اندازی مجتمع آب درمانی این مکان را به یکی از قطب های گردشگری منطقه تبدیل نمود.
*** منطقه گردشگری سرنی صوغان/ منطقه موصوف در دهستان صوغان دره ای است سرسبز و بسیار خوش آب و هوا که قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به یکی از مناطق نمونه گردشگری منطقه را دارد.
***منطقه گردشگری دهسرد/ این منطقه واقع در بخش مرکزی دهستان دشتاب 65 کیلومتری مرکز شهرستان بافت با عنایت به قرار گیری در جوار جاده آسفالته بافت – ارزوئیه از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است و از جاذبه های گردشگری و تاریخی منطقه جنگل های زیبای بادام کوهی و بنه سه چاه، سایت گردشگری روستای مزار، بقعه متبرکه شیخ محمد پرنده، سنگ نوشته های تاریخی و درختان کهنسال موجود در سایت گردشگری روستای مزار است .
*** منطقه گردشگری گوشک و طرنگ/ واقع در بخش مرکزی دهستان دشتاب 60 کیلومتری مرکز شهرستان از جاذبه های گردشگری و تاریخی منطقه جنگل های زیبای بادام کوهی و بنه با پوشش گیاهی متنوع، سایت گردشگری شاه ولایت ، سایت گردشگری امامزاده سید احمد طرنگ ، سایت گردشگری غار طرنگ ، محوطه های باستانی روستاهای پیر وگوشک، قلعه تاریخی گوشک که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

/ 1 نظر / 15 بازدید
حسین

سلام بر مدیر وبلاگ وب خوبی دارید اگه مایلید با وب من تبادل لینک کنید بیاد تو نظرات وبم بهم بگید منم شمارو لینک میکنم www.golbaz.parsiblog.com