معنای لغوی ربیع/ در لیلةالمبیت چه گذشت

لیلة المبیت شبی است که حضرت علی(ع) برای خنثی کردن مکر دشمنان پیامبر(ص) که قصد جان آن حضرت را داشتند در بستر ایشان خوابید و با رشادتی که به واسطه ایمان بی‌نظیر از خود نشان داد، واقعه‌ای تاریخی را رقم زد.

ربیع به معنی بهار از ماده رَبع است. علت اینکه به این ماه ربیع گفته می شود این است که در فصل بهار گیاهان تر و تازه اند و نامگذاری این ماه در فصل بهار رخ داده است.

مردم مدینه در سال سیزدهم بعثت، با حضرت رسول(ص) در مکه بیعت کردند تا حضرت به مدینه مهاجرت کنند و عهد کردند که در مدینه از حضرت همچون جان خود محافظت نمایند.

کفار قریش که از پیمان آنها با پیامبر(ص) با خبر شدند بر کینه آنها افزود، لذا قرار گذاشتند از هر قبیله، مردی دلاور انتخاب کرده و با هم پیامبر(ص) را به قتل برسانند تا خون‌بهایش در بین قبایل پراکنده شود و عشیره پیامبر قدرت مقابله با قاتل حضرت را نداشته باشند.

این گروه شب اول ربیع الاول در اطراف خانه پیامبر(ص) جمع شدند و قرار گذاشتند که وقتی پیامبر به رختخواب رفت بر بالین وی حاضر و او را به قتل برسانند.

موضوع از طریق خداوند متعال به اطلاع پیامبر اسلام(ص) رسید و آیه شریفه (إذْ یَمکُر بِکَ الَّذینَ کَفَروا لیُثبِتوکَ أوُ یَقتُلوکَ أوُ یُخرِجوکَ و یَمکُرونَ وَ یمکُرُ اللّهُ و اللّهُ خَیرُ الماکِرینَ)(سوره انفال، آیه 30) نازل شد.به یاد آور هنگامى را که کافران بر ضد تو حیله کردند وبر آن شدند که تو را در زندان نگه دارند یا بکشند ویا تبعید کنند.آنان از در مکر وارد مى‏شوند وخداوند مکر آنان را به خودشان باز مى‏گرداند; وخداوند از همه چاره جوتر است.

پیامبر(ص) مأمور گشت تا علی(ع) را به جای خود در بستر گذارد و از مکه خارج شود.

پیامبر(ص) به علی(ع) فرمود: خداوند امر کرده در جای من بخوابی و من خارج شوم. علی(ع) عرض کرد: یا رسول اللّه اگر من در جای شما بخوابم شما نجات می یابید؟ فرمود: بلی. در این هنگام علی(ع) عرض کرد: اَلْحَمْدُ لِلّهَ الَّذی جَعَلَ نَفْسی وَقاءً لِنَفْسِ رَسُول الْلّه و سجده شکر به جا آورد.

پیامبر به غار ثور تشریف برد و سه روز در آنجا ماند، در روز چهارم به سوی مدینه حرکت و در دوازدهم ربیع الاول وارد مدینه شد.

/ 1 نظر / 222 بازدید
فدائیان اسلام

با سلام بخاطر مطالب مفیدتون تشکر می کنم .